Stabat Mater - dzieło Ewy Fabiańskiej - Jelińskiej, które powstało z inicjatywy Fundacji - miało swoje prawykonanie 26 sierpnia na festiwalu Leszno Barok Plus.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie 2017, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Fantastycznie wykonanie zaprezentowało ensemble Toccante w składzie: Anna Budzyńska (sopran), Olga Musiał - Kurzawska (flet traverso), Katarzyna Kmieciak (skrzypce barokowe), Martyna Jankowska (wiolonczela barokowa), Dagmara Tyrcha (klawesyn). Publiczność entuzjastycznymi oklaskami skłoniła artystki do bisów.

Jesteśmy dumni, że tak niesamowite dzieło powstało dzięki staraniom Fundacji. Gratulujemy Kompozytorce, Ewie Fabiańskiej - Jelińskiej, kolejnego wspaniałego utworu! Jesteśmy pewni, że Stabat Mater wejdzie na stałe do kanonu wykonawczego współczesnej muzyki polskiej. Gratulujemy ensemble Toccante, które z wielkim zaangażowaniem zrealizowało prawykonanie i chwyciło za serca zebraną publiczność.
Dziękujemy także organizatorom festiwalu Leszno Barok Plus za gościnę i oczywiście Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za możliwość zrealizowania tego projektu.

Niebawem na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl udostępniona zostanie partytura utworu oraz nagranie zrealizowane w trakcie prawykonania. Zapraszamy melomanów oraz wykonawców do korzystania z tych materiałów.