Miło nam zaprosić Melomanów na prawykonanie na żywo utworu Relacje Ewy Fabiańskiej - Jelińskiej, zamówionego przez naszą Fundację w ramach realizacji dotacji Zamówienia Kompozytorskie z programów MKiDN we współpracy z IMiT i NFM. Pierwotnie prawykonanie miało mieć miejsce w kwietniu, jedkaże z przyczyn epidemiologicznych zmuszeni byliśmy je przełożyć.

Prawykonanie będzie miało miejsce 24 września 2020 r. o godzinie 19:00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a wykonawcami będą wybitni polscy Artyści:
- Anna Budzyńska – sopran
- Anna Radziejewska – mezzosopran
- Michał Sławecki – kontratenor
- Robert Gierlach – bas
- TrombQuartet: Wojciech Jeliński, Piotr Banyś, Marek Kaczor i Tomasz Kaczor - puzony
- Repercussion: Radosław Jędraś, Bartłomiej Dudek, Jacek Muzioł, Miłosz Rutkowski – instrumenty perkusyjne
- Chór NFM
Wszyscy pod dyrekcją Agnieszki Franków – Żelazny.

Szczegóły wydarzenia i BILETY można znaleźć TUTAJ.

Dzieło Ewy Fabiańskiej – Jelińskiej jest wyjątkowe, bowiem traktuje o relacjach międzyludzkich. Przyzwyczailiśmy się już mówić, że dzisiejsze czasy, pełne życia w przestrzeni wirtualnej, relacjom tym nie sprzyjają. Dziś jednak utwór ten staje się jeszcze bardziej aktualny, kiedy nasze relacje zniekształcone zostały przez warunki ogólnoświatowej pandemii.

Relacje, oparte na znakomitych tekstach J. Brzechwy, K. K. Baczyńskiego, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, K. Przerwy – Tetmajera, J. Tuwima oraz fragmentach pism św. Jana od Krzyża, tworzą niezwykły, silny przekaz. Dzieło to, trwające 30 minut, wykorzystuje bardzo nietypowy skład wykonawczy – trzy kwartety (wokalny, puzonowy i perkusyjny) oraz chór mieszany, a także zaprasza do włączenia się publiczność. Efekt wspólnej improwizacji pobudza do refleksji nad codziennym, otaczającym nas zgiełkiem, a z drugiej strony – pokazuje jak z chaosu rodzić się może i pogłębiać relacja, dająca poruszające współbrzmienia, w której każdy ma swoje odrębne miejsce.

Sama kompozytorka tak opisuje swoją refleksję na temat relacji, które będą przedmiotem jej muzycznych rozważań:
“Coraz częściej dochodzi do poważnych zaburzeń relacji, które są nietrwałe, niejednokrotnie ze względu na egoizm, egocentryzm. Wiele osób rozpatruje wszystko z własnego punktu widzenia, brakuje im empatii, wzajemnego zrozumienia i wrażliwości. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i można dostrzec setki twarzy wpatrzonych w telefony komórkowe, unikających bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Czy już nie patrzymy sobie w oczy? Nie szukamy głębi i trwałości? Dlaczego technologia, która miała nam ułatwić codzienność i kontakt, okrada nas z prawdziwej bliskości z drugim człowiekiem?”

Dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.